Lidstvo už pere víc jak 10 000 let. Začínalo se ručně, postupně se technika praní v nejrůznějších ohledech zdokonalovala a dnes už si málokdo umí život představit bez automatické pračky. Přitom tomu není zas tak dávno, kdy se na vesnicích ještě právalo v potoce. A aby se skvrny lépe odstranily, bouchalo se prádlem o kameny nebo dřevěnou lopatičkou do mokrého prádla. Dnes tyto kameny nahradil buben pračky a v něm tři kovové výstupky. Z čím větší výšky prádlo padá, tím lépe se odstraní skvrny.
Mýdlo se jakožto prací prostředek rozšířilo až ve 12. století a teprve ve století 19. se díky průmyslové výrobě stalo běžnou záležitostí. První prací stroj, poháněný ruční klikou, vynalezl Angličan John Tyzack v roce 1691. Tehdy byl však používán pouze v textilní manufaktuře k praní látek znečištěných během výroby. První pračky pro domácí účely se pak začaly objevovat ke konci 18. století, opravdový přelom však nastal až s elektrifikací domácností.
Stejně tak se postupně už od dávných dob vyvíjela i historie prádelen a čistíren. Co se jejich nedávné historie v našich končinách týká, velkým zásahem byla 2. světové války, kdy naše prádelenství téměř přestalo existovat. O tyto služby nebyl zájem, proto většina soukromých prádelen a čistíren zanikla. Obstály pouze ty, které pracovaly pro německé vojsko či pro špitály, a dostávalo se jim tak zvláštních přídělů mýdla a jiných prostředků. Po válce se toto odvětví vzpamatovávalo jen velmi pomalu a než mohlo vůbec dojít k jeho rozmachu, nastoupila éra komunismu a s ní i konec soukromého podnikání.
Prádelny a čistírny sice přežívaly, mnohé zboží však nebylo k dostání. Chyběly potřebné chemikálie, technologie byla zaostalá a zahraniční zboží zcela nedostupné. Výjimku tvořily jen pračky, žehličky, lisy Textima a čistící stroje Spezima z NDR, které byly kvalitní, ale jen těžko se pro ně získávalo povolení k dovozu. Po sametové revoluci přišla další krize, která souvisela s nástupem nového ekonomického systému. Zanikly i mnohé komunální prádelny a čistírny na úrovni okresů a velkých obcí. Některé ale díky úspěšné privatizaci přežily a byly postupně modernizovány až do dnešní podoby.
Na jejich další příznivý vývoj v ČR dohlíží Asociace prádelen a čistíren (APaČ), jejímž hlavním cílem je zvyšování kvality služeb členských podniků. Také naše prádelna a čistírna Blankyt je členem této asociace a v duchu její filozofie neustále vylepšuje své služby. Nově tak nabízíme například technologii SoftWash Xtreme Care, která poskytuje velmi efektivní čistící procesy šetrné k životnímu prostředí.
Z důvodů nemocnosti a práci homeoffice prosím upřednostňujte kontaktovat jednotlivé administrativní pracovníky na jejich mobilních číslech uvedené v kontaktech.
Zakázky praní a čištění oděvů a koberců přijímáme bez omezení ve všech provozovnách.
Děkujeme za pochopení